Будинок вчителя на порозі масштабних змін – який вигляд будівля має сьогодні

Будівля Київського міського будинку учителя, пошкоджена під час ворожої ракетної атаки у жовтні 2022 року, досі стоїть без вікон та має сумний вигляд як зовні, так і зсередини. Та схоже, незабаром на неї чекають важливі зміни.

Як розповів заступник голови КМДА Валентин Мондриївський, ці зміни стануться завдяки тому, будівля Київського міського будинку учителя стала першим в Україні об’єктом культурної спадщини, що потрапив до програми Watch 2025 , що реалізується Всесвітнім фондом пам’яток (World Monuments Fund).

За його словами, це відкриває можливості для залучення міжнародних ресурсів і реставрації пам’ятки в умовах обмеженого власного ресурсу під час війни

Проєкт реставрації Будинку вчителя створили професійні архітектори-реставратори столиці “Project Innovation”.

Посадовець також зауважив, що роботи з реставрації Будинку учителя після руйнувань російськими ракетами були також здійснені завдяки фінансовій допомозі WMF за програмою Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини (AFCP) та підтримки Посольства США в Києві.

Так, у 2024 році розпочали роботи зі стабілізації купола будівлі. Тепер Фонд виділяє кошти на протиаварійні реставраційні роботи частини головного фасаду для збереження пам’ятки.

 Після відродження у будівлі Будинку вчителя планують створити міжнародний центр інноваційних освітніх моделей, де будуть організовувати спільні заходи із понад 150 дипломатичними установами, що базуються в Києві.

Валентин Мондриївський також показав фото будівлі зсередини.

Нагадаємо, Київський міський будинок учителя, розташований у центральному історичному ареалі міста на вул. Володимирській, 57 у Шевченківському районі, є пам’яткою архітектури національного значення  та пам’яткою історії національного значення. Він був споруджений у 1910-1912 роках і став першою будівлею парламенту Української Народної Республіки в 1917 році. В наші дні у ньому розмістились Педагогічний музей України та Музей української революції 1917-1921 рр. 

За понад 110 років  історії будівлю жодного разу не реставрували і вона була у занедбаному стані ще до широкомасштабного вторгнення. Кияни навіть створювали петицію до міської влади з вимогою реставрувати історичну спадщину. Бойові дії також додали проблем. Після ракетного удару 10 жовтня 2022 ударна хвиля вибила вікна у будівлі та скло на куполі. Скляний купол повністю відновили у травні 2024.

Нещодавно тало відомо, що Будинок вчителя потрапив до програми Watch 2025, що реалізується Всесвітнім фондом пам’яток (World Monuments Fund). Це відкриває можливості для залучення міжнародних ресурсів і реставрації пам’ятки в умовах обмеженого власного ресурсу під час війни.