Будинок вчителя у Києві потрапив до переліку з 25 пам’яток світу, які потребують збереження

Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF) оголосив список із 25 об’єктів, які увійшли до програми World Monuments Watch 2025. Ця міжнародна некомерційна організація започаткувала ініціативу ще у 1996 році, щоб привернути увагу до важливості збереження історичних місць і культурної спадщини.

Про це пише Pragmatika.

Окрім Будинку учителя у Києві (Україна), до списку увійшли такі важливі об’єкти, як історична міська тканина Гази (Палестина), історичні маяки штату Мен (США), узбережжя Суахілі (Африка), Старе місто Антак’я (Туреччина) та каплиця Сорбонни у Франції.

У перелік також потрапили пам’ятки в Албанії, Китаї, Індії, Японії, Монголії, Марокко, Нігерії, Перу, Португалії, Іспанії та Танзанії. Загалом об’єкти розташовані у 29 країнах на п’яти континентах.

Крім того, у 2025 році вперше до списку потрапив Місяць — як визнання значення перших кроків людства за межами Землі. WMF зазначає, що об’єкт потребує збереження у зв’язку з активними дослідженнями та експериментами, які проводять на його поверхні.

Після оголошення списку команда WMF працюватиме над оцінкою потреб кожного об’єкта, розробленням планів адвокації та збором коштів. На сьогодні вже залучено 2 мільйони доларів США для цих проєктів.

Читайте також: Київ власними силами відреставрує Будинок вчителя та садиби Терещенків і Мурашка 

Нагадаємо, Київський міський будинок учителя, розташований у центральному історичному ареалі міста на вул. Володимирській, 57 у Шевченківському районі, є пам’яткою архітектури національного значення  та пам’яткою історії національного значення. Він був споруджений у 1910-1912 роках і став першою будівлею парламенту Української Народної Республіки в 1917 році. В наші дні у ньому розмістились Педагогічний музей України та Музей української революції 1917-1921 рр. 

За понад 110 років  історії будівлю жодного разу не реставрували і вона була у занедбаному стані ще до широкомасштабного вторгнення. Кияни навіть створювали петицію до міської влади з вимогою реставрувати історичну спадщину. Бойові дії також додали проблем. Після ракетного удару 10 жовтня 2022 ударна хвиля вибила вікна у будівлі та скло на куполі. Скляний купол повністю відновили у травні 2024.

 

 

Після оголошення списку команда WMF працюватиме над оцінкою потреб кожного об’єкта, розробленням планів адвокації та збором коштів. На сьогодні вже залучено 2 мільйони доларів США для цих проєктів.