Дитина ще мала, а її прізвище вже треба змінити – як отримати нові документи

Наші діди змінювали прізвище в єдиному випадку - коли одружувались. Проте сучасні українці міняють прізвище за різноманітних обставин - коли вирішили, що не варто носити прізвище родини або одного з родичів, не подобається звучання або просто тому, що є прізвища цікавіші. Як змінити прізвище дитині, розповідає Міністерство юстиції України.

Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Дитині можуть присвоїти подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ. Якщо ж виникає спір між батьками, то його можна вирішити, звернувшись до органу опіки та піклування або ж до суду, – кажуть в Мін’юсті.

Відповідно до ст. 148 Сімейного кодексу України існують наступні підстави зміни прізвища дитині:

  • Прізвище змінили обоє батьків, тому інакше записують і дитя, яке не досягло семи років. Якщо ж дитині більше аніж 7 років перш ніж змінити, запитують її згоди. Якщо маленький школяр віком 7,5 років не зрозумів, навіщо такі реформи в родині – залишається зі старим прізвищем. 
  • Якщо прізвище змінив один з батьків, прізвище дитини може бути змінене за згодою обох батьків та за згодою дитини, яка досягла семи років.
  • За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлим, визнаний недієздатним або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років та якій при реєстрації народження присвоєне прізвище одного з батьків, може бути змінено прізвище на прізвище другого з батьків.

Якщо один з батьків проти зміни прізвища дитини – справу вирішує суд або органи опіки. 

Заяву про зміну прізвища дитині подають до ДРАЦСів або до диппредставництва закордоном (де мешкає родина з дитиною). На розгляд заяви держорганам надається 3 місяці. 

Як свідчить статистика Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), правом змінити своє ім’я чи прізвище скористалися 586 киян.