Екологи втретє виграли суд на захист Мархалівського лісу, де мали будувати Національне військове кладовище 

Суд визнав незаконним виділення Мархалівського лісу для військового меморіального цвинтаря

Судді Київського окружного адмінсуду визнали незаконним розпорядження Київської обласної військової адміністрації про виділення території Мархалівського лісу під Національне військове меморіальне кладовище.

Екологи неодноразово стверджували, що під Києвом, у Гатному, де планується будівництво Національного військового меморіального кладовища, дуже високий рівень ґрунтових вод. Рубка лісу для будівництва кладовища ще більше підніме рівень ґрунтових вод, тому будувати меморіал для військових там не можна.

Про рішення суду повідомив директор Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ) Володимир Борейко на пресконференції:

Захисники Мархалівського лісу виграли ще один суд на його захист. Рішенням Київського окружного адміністративного суду (суддя Парненко В.С.) визнано незаконним розпорядження Київської обласної військової адміністрації № 275 від 14.03.2024р. про виділення території Мархалівського лісу під військовий меморіальний цвинтар

Володимир Борейко нагадав, що це вже третій суд, який виграли захисники Мархалівського лісу.

За його словами, 16 січня 2025 року колегія суддів Шостого апеляційного суду за позовом КЕКЦ визнала дійсним рішення Київського окружного адмінісуду.

Тобто, суд визнав протиправною та нечинною постанову Кабінету міністрів України про вибір місця для будівництва військового кладовища (від 1 березня 2024 р. № 225).

Хочу відзначити, що розпорядження КОВА та постанова Кабміну грубо порушують не лише низку Законів України, а саме – Закон України “Про природно-заповідний фонд України”, та Закон України “Про оцінку впливу на довкілля”, а також міжнародну Бернську конвенцію, ратифіковану Україною

Винними у підготовці незаконного рішення КОВА та постанови Кабміну Володимир Борейко назвав Мінветеранів та ексміністра захисту довкілля та природних ресурсів (квітень 2022 року – вересень 2024 року) Руслана Стрільця.

Вважаю, що за підготовку незаконного рішення КОВА та постанови Кабміну про вибір майданчика під військовий цвинтар повинно нести відповідальність Мінветеранів, яке вже вчетверте б’є у штангу з вибором місця під військове кладовище, а також колишній міністр захисту довкілля та природних ресурсів (квітень 2022 року – вересень 2024 року) Руслан Стрілець, який ввів в оману Кабмін України

На пресконференції також були присутні: юрист Київського еколого-культурного центру Юлія Рибіцька та мешканка села Мархалівка, представниця НГО “Мархалівка. Підтримка” Людмила Морозова. 

Дивіться також: Військовослужбовці та їхні родини закликали президента України та Кабінет міністрів провести відкритий конкурс на проєкт та будівництво Національного військового меморіального кладовища

Додамо, мешканці Гатненської громади та села Мархалівка виступали проти будівництва Національного військового кладовища у Гатному.

Причина: вирубка лісу, отруєння ґрунтових вод, забруднене повітря. Вони наголошують, що тіла загиблих військових при похованні будуть “плавати у воді”, адже їхні землі постійно підтоплює вода. 

Однак, у міністерстві ветеранів запевняли, що майбутній меморіал для військових не буде забруднювати воду чи довкілля.

Нагадаємо, де має бути розташоване Національне військове кладовище обговорювали понад двох років.

Після дискусій столичні депутати відвели ділянку у Києві – на Броварському проспекті в Биківні. Однак, у Кабінеті міністрів змінили місце розташування військового меморіалу на селище Гатне у Фастівському районі – за 10 км від Києва.

Великий Київ