Катання на сапах, як частина реабілітації військових з ампутаціями

Українські військові, які пройшли безоплатну програму протезування та оптимізації ходи від фонду Future for Ukraine (FFU), долучилися до групи підтримки ветеранів з ампутаціями від американського центру Medical Center Orthotics & Prosthetics, який відкрив своє перше представництво у Києві.

Реабілітація після втрати кінцівки — це комплексний процес

Він не обмежується тренуваннями з фізичним терапевтом. Людина не просто отримує високотехнологічний протез — вона розпочинає нове життя, до якого треба звикнути. 

Зустрічі групи відбуваються щомісяця. Ветерани, які втратили кінцівки, створюють власний простір розуміння та підтримки, де можна обмінюватися думками на теми, що турбують, отримувати корисну інформацію та бути серед тих, хто теж пройшов через ампутацію. 

Головна та найцікавіша частина активностей у групі підтримки — спортивно-розважальна. Захисники під наглядом фізичних терапевтів пробують нові види занять відповідно до сезону. Цього разу — підкорювали дніпровські хвилі на сапбордах. 

Підкорив новий для себе вид спорту і військовий 3-ї ОШБр, Ян, із позивним “Макгрегор”. Він зазначив, що після ампутації спорт обов’язково має бути в житті кожного ветерана. 

Сапи мені подобаються. Я перший раз спробував, вирішив втримати баланс постояти на одній нозі, але це для мене закінчилось тим, що я пішов під воду, — додав захисник. — Але дві секунди я простояв, і так, мені це подобається”

Історія Макгрегора — бійця 3-ї штурмової 

До війни Макгрегор працював барбером у Польщі. А тепер дивиться на події зовсім інакше:

Тоді я думав, що живу своє краще життя. Але насправді, моє краще життя сьогодні тут — в Україні

У листопаді 2023 року чоловік повернувся в Україну, щоб піти до війська. Довго думав, вагався, але зрештою вирішив їхати та вступати до лав 3-ї ОШбр. Пройшов місяць вишколу у Британії та потрапив до бажаного підрозділу — 1-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр. 

Перші чотири дні на фронті нас щільно накривала артилерія. Дистанція бою була 10-15 метрів від ворога. З деякими навіть встигли “переговорити” — росіяни кинули в нас гранату, а ми їм у відповідь…. Туди, звідки долинав голос. Це був перший мій бойовий вихід

Своє поранення боєць отримав від скиду дрона.

До цього не можна підготуватися, каже Макгрегор, — росіяни роблять скиди досить високо, з 50 метрів. Ікру розірвало зовсім — там не було що рятувати. Потім 12 годин очікування на евак. Але головне — навіть не врятована кінцівка, а життя

У лікарні в Харкові Макгрегору ампутували поранену ногу вище коліна. На питання про те, що допомагає йому триматися, боєць відповідає з притаманним йому гумором:

У мене не було наказу “унивать”. Нема ноги — зате є життя. Тепер ще й протез є. Для одного коліна — Фастум гель, для іншого — WD-40

Захисник планує повертатися до війська — хай не в окопи, але щоб можна було продовжувати боротьбу з окупантами. Але спершу — звикнути до протеза. Електронне коліно треба заряджати, про що Макгрегор іноді забуває. За звичкою постійно жартувати, військовий каже, що з такою пам’яттю йому доведеться носити з собою зарядну станцію на спині. 

Нещодавно чоловік безкоштовно отримав сучасний протез з електронним коліном та пройшов програму оптимізації ходи у Medical Center Orthotics & Prosthetics Україна за сприяння фонду Future for Ukraine. Це його другий протез, перший був з гідравлічним коліном. Як пригадує, сам військовий:

Тепер ходити, а особливо спускатися та підійматися сходами стало набагато легше.

На протезі краще, ніж на милицях, — каже Макгрегор. — Адже він дає змогу продовжувати жити своє найкраще життя. Навіть попри травму

Захисники, які пройшли протезування та реабілітацію за програмою нашого фонду, роблять свої перші кроки на протезі вже на другий-третій день після примірок, — зазначає президентка БФ FFU у США Олена Ніколаєнко.

Але, щоб дійсно прийняти нову реальність і почуватися впевнено на протезі, потрібен рік або й більше. Саме підтримка та належна реабілітація відіграють тут ключову роль

Веслування, як частину реабілітаційного процесу, активно практикують у центрах MCOP у США

Такий досвід завжди дає гарні результати у процесі відновлення після ампутації. Коли тіло потрапляє в інше середовище, за межі звичної спортзали чи дому — в мозку людини активуються нові сенсорні зв’язки, а її м’язи вчаться працювати по-іншому.

Така фізична активність, окрім реабілітації, корисна тим, що опановуючи нову навичку, ти також контролюєш своє тіло у новому просторі, — розповідає фізична терапевтка MCOP Україна Вероніка Кравченко.

Не просто проходиш реабілітацію, навчаєшся ходити на протезі, а так само використовуєш верхню частину тіла, залучаєш різні м’язи.

Це поєднання фізичної активності та природи дає такий класний ефект і більшість хлопців дуже задоволені

Долучитися до щомісячної групи підтримки можуть всі охочі ветерани, які пережили ампутацію

Зустрічі проходять у центрі MCOP Україна за адресою: вул. Казимира Малевича 86-Д у Києві. Попередній запис — за телефоном +380979745996. 

Перша частина — формат живого спілкування та корисних лекцій, друга — спортивно-розважальна, як елемент фізичної реабілітації. На липневій зустрічі обговорювали соціальні виклики, самоідентичність, незручні запитання та реакції суспільства на людей з протезами. Ветерани вже займалися дайвінгом, катанням на сап-дошках, а в майбутньому планують влаштовувати гру в хокей.

Благодійний фонд Future for Ukraine спільно з партнером, центром протезування Medical Center Orthotics & Prosthetics, вже надали безоплатно високотехнологічне протезування та реабілітацію для 32 українських військових на загальну суму понад 2,2 млн доларів.  Також 16 ветеранів вже завершили та ще 12 проходять безоплатно програму адаптації та оптимізації ходи у центрі MCOP Україна, який зараз працює в тестовому режимі у Києві та готується до офіційного відкриття.