Керамічні димарі у Таращі – особливий і зникаючий вид мистецтва

8 фото

Димарі збереглися переважно в багатьох історичних містах і селах,зокрема у центральній Україні.

Матеріал від Юлії Круківської оприлюднили у соцмережі Україна Інкогніта.

Керамічні димарі – маловідомі, але надзвичайно красиві, цінні та унікальні архітектурні елементи. У місті Тараща Київської області збереглась значна їх кількість.

Наразі в місті та сусідніх селах зафіксовано більше 270 зразків. Виготовлені з місцевої глини й випалені в дров’яних печах, покриті оливом, димарі не лише виконували утилітарну функцію, а й слугували знаком соціального статусу господарів. В оздобленні часто зустрічаються рослинні та геометричні орнаменти, оберегові мотиви та символіка родючості.

На жаль, багато цих унікальних виробів зникає через руйнування старих будинків і недостатню увагу до них, як культурної спадщини. Проте димарі, що збереглися донині, є безцінним свідченням місцевої матеріальної культури та традиційних ремесел.Вони формують неповторний культурний ландшафт міста й заслуговують на ретельне дослідження та збереження.

Відновлення інтересу до цих об’єктів, їх фіксація та реставрація можуть стати важливим кроком у збереженні традиційної архітектурної спадщини не лише Таращі, а й всіх громад та областей, де побутувала традиція виготовлення керамічних димарів.