Будівлям парламенту, уряду та адміністрації президента варто знайти інше місце. І це не лише тому, що під час війни їхнє сусідство лякає жителів Печерська, які не бажають російських обстрілів.
Зміна локацій для головних владних кабінетів допоможе перевантажити та змінити основні настрої керівників держави та допоможе позбутися радянського негативу, переконаний архітектор Микола Вихарєв:
“Там, де колись будували, щоб допитувати людей 30-х років, коли Голодомор був, колишня будівля НКВС, тепер це будівля Кабміну. Там де був колись центральний офіс Комуністичної партії України на Банковій – там Адміністрація Президента. Верховна Рада, яка ще пам’ятає гітлерівські часи, зроблена в дусі сталінського класицизму. Адже фактично, коли ви заходите в будівлю, вона робить пропаганду радянських часів”.
Нові будівлі будуть елементом донесення до широких мас надійності та багатовічності держави, переконаний архітектор. Та згадує досвід США, де побудовано Капітолій та інші будівлі й адміністративні центри.
А от будувати нові приміщення для влади експерт пропонує в межах міста. Наприклад, на Рибальському півострові або інших ділянках, де ще є незайняті площі. Мовляв, не обов’язково це має бути за межами Києва та подалі від народу.
Водночас, звільнення Печерська від урядового кварталу та надмірної охорони дозволить створити центр Києва, привабливий для туристів та зручний для киян, переконаний експерт:
“З точки зору набережної – це універсальна формула, яка дасть рух усьому місту. Адже ми маємо зараз знайти якісь елементи, системи, трошки здвинувши які ми запустимо рух усього механізму міста. Тим більше, маючи таку шикарну і величну річку в центрі Києва. Адже нині нормальний киянин якщо прогулюється містом – це цілий квест дійти до Дніпра”.
На запитання про те, чому не вдалося здійснити обіцянку Зеленського, дану у 2019 року перенести Офіс президента, архітектор каже так:
“Я вважаю, що це гарне рішення було, але була вибрана неправильна локація. Тому що цей будинок, який зараз називається «Український дім» – у 80-тих роках там ще приймали в піонери і комсомольці, і стояв Ленін. Має бути нове. Пережована жвачка минулого навіть якщо вона там дуже приваблива, вона ніколи не буде новим натхненням”.
Та додає:
“Ми маємо людям показати Україну на віки. Мають бути побудовані дві «капітолії», новий «лінкольн-центр», новий «меморіал слави» і так далі. Ми маємо будувати державу на віки. Золотий вік України попереду. І готуємось до нього ми зараз”.
Раніше “ВК” публікував велике інтерв’ю, де архітектор розповідає про власну візію Києва майбутнього, а також про те, що варто змінювати уже нині. Про це читайте в публікації Підходи в архітектурі, аби Київ став першим у рейтингу світових мегаполісів – розбір експерта.