З травня 2023 року в Україні діє Єдиний реєстр зниклих безвісти.в реєстр поміщаються усі, хто зник безвісти, починаючи з 2014 року. Там є дані про військових і цивільних, про осіб без громадянства, про іноземців, які на законних підставах перебувають в Україні. І окремий розділ — дані щодо неідентифікованих тіл.
Про це в інтерв’ю “Суспільне” заявив уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов.
“У розшуку перебувають понад 60 тисяч осіб. Щодо близько 10 тисяч є підтвердження, що вони в полоні. Йдеться як про офіційні підтвердження – від країни-агресора через Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) – так і про неофіційні”, – розповів Добросердов.
Він уточнив, що неофіційні джерела інформації – це свідчення тих, хто повернувся з полону, а також пошук по OSINT. Зокрема, окремі російські військові публікують у мережі інформацію, на підставі якої підтверджується факт перебування конкретних українців у полоні. Так вдалося встановити вже понад півтори тисячі зниклих безвісти.
При цьому офіційне джерело інформації – це підтвердження через канали Червоного Хреста.
Добросердов пояснив, що виключення з реєстру зниклих безвісти відбувається тільки за дотримання однієї з двох умов. Перша – людина звільнена і перебуває або на території, підконтрольній уряду України, або в країні, з якою в України є міжнародно-правові угоди.
Друга – правоохоронні органи ухвалюють юридичне рішення про те, що знайдене тіло ідентифіковано як таке, що належить особі, яку раніше вважали зниклою безвісти.
Відомо, Україна закупила ізраїльські ліки від променевої хвороби на випадок ядерної загрози.