У Київській академії мистецтв імені Бойчука, яка в березні 2024 року зазнала значних пошкоджень через ракетний удар, тривають протиаварійні та ремонтні роботи.
Про це повідомляє UNESCO Ukraine, за підтримки якої ведуться роботи спільно з Міністерством культури та стратегічних комунікацій України та за фінансування Посольства Японії в Україні.
Наразі завершується перший етап термінових робіт, що включає:
- демонтаж аварійних конструкцій і вивезення уламків;
- стабілізацію будівлі для запобігання подальшим руйнуванням;
- підготовку до довгострокового укріплення споруди.
Під час робіт вдалося врятувати цінні студентські твори, зокрема ікони, роботи в техніці гарячої емалі, мозаїки, фрески, гобелени, вишивку, ювелірні вироби та академічні постановки з фондів кафедри живопису.
Ці твори сортують і консервують для збереження.
«Підрядники демонтували аварійні стіни, вивезли сміття та допомогли знайти вцілілі твори мистецтва й архівні матеріали. Дивом збереглися майже неушкоджені роботи», — зазначила ректорка Академії Олена Осадча.
Незважаючи на руйнування, Академія продовжує освітній процес. Галерея, майстерня кераміки та інші приміщення активно використовуються студентами й викладачами, які сприяють збереженню та розвитку української культурної спадщини.
Зауважимо, ЮНЕСКО (Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) – міжнародна організація, створена в 1945 році для сприяння миру та безпеки через співпрацю в галузі освіти, науки, культури та комунікацій.
Вона підтримує збереження культурної спадщини, розвиток освіти, свободу слова та наукові дослідження. Штаб-квартира розташована в Парижі, Франція. ЮНЕСКО налічує 194 країни-члени та займається, зокрема, охороною об’єктів Всесвітньої спадщини.
Читайте також: ЮНЕСКО допоможе відбудувати зруйновану ракетою будівлю академії Бойчука
Нагадаємо, під час повітряної атаки 25 березня 2024 року у Печерському районі зазнала руйнувань центральна частина корпусу Академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені М. Бойчука. Зокрема було розбито спортивну залу, конгрес-хол та виставковий центр. Також суттєвих пошкоджень зазнали приміщення кафедр та авдиторії закладу.
Академія втратила мистецькі фонди. Знищено фонди дипломних робіт випускників, що збиралися впродовж 80 років. Під завалами опинилися художні роботи відомої бойчукістки Марії Котляревської. Також під час атаки знищено музей Михайла Бойчука.
Роботи, що вціліли після влучання російської ракети в академію Бойчука, можна побачити у Театрі Франка. Щоб відновити Академію Бойчука, митці продали свої роботи за зібрали понад 300 тисяч.