У садибі Мурашка створять культурно-мистецький центр – що там буде

Садибу Мурашка, що розташована у середмісті столиці та має значну історичну та культурну цінність, планують перетворити на унікальний культурно-мистецький простір Києва.

Як розповіла заступниця голови КМДА Анна Старостенко,  Департамент культури презентував концепцію створення культурно-мистецького центру “Садиба Мурашка”, що не лише врятує архітектурну пам’ятку від руйнування, а й наповнить її новим життям, цінностями та сенсами.

Концепція передбачає реновацію унікального архітектурного об’єкта, вшанування та широке представлення творчості українських митців, надання простору для навчання та самореалізації, створення інклюзивного сучасного культурного простору, що сприяє економічному та туристичному розвитку міста.

Концепція простору передбачає створення:

  • Галереї сучасного мистецтва.
  • Музею авангарду із сучасними інклюзивними експозиційними залами.
  • Мистецької бібліотеки та центру із цифровим доступом до освітніх і виставкових проєктів.
  • Творчого простору для неформального спілкування та проведення вечорів, малих концертів та показу кінофільмів.
  • Дитячої мистецької школи.
  • Мистецької резиденції.

Цей простір має стати центром культурного тяжіння для локальних та міжнародних подій, місцем, що формуватиме національну свідомість, сприятиме розвитку творчого потенціалу громади та відкриватиме нові можливості для митців. 

Довідково. Садиба Мурашка є пам’яткою історії та архітектури. Вона розташована на вулиці Мала Житомирська 14-а, б. У будівлі жив і працював видатний український художник Олександр Мурашко. Садиба складається з особняка і прибуткового будинку на червоній лінії забудови вулиці (№ 14-а) і флігеля у дворі (№ 14-б).

Незважаючи на історичну цінність, будівля роками перебуває в аварійному стані й продовжує руйнуватися. У 2008 році адміністрація Леоніда Черновецького передала будинки у приватну власність. Проте у 2015 році Генеральна прокуратура повернула комплекс у комунальну власність через суд.

У листопаді 2016 року в садибі розпочалися протиаварійні та консерваційні роботи, на які з міського бюджету було передбачено 1,5 млн грн. Будинок за останні роки почав активно руйнуватись. Нині у ньому провалений дах, відсутня частина перекриттів, вибиті вікна.

У 2020 році в садибі відключили всі комунікації. Будівлю кілька разів намагалися підпалити.

Читайте також: Садибу Терещенків відтворять у “цифрі”: як унікальна пам’ятка виглядає зсередини 

Нагадаємо, Будинок вчителя у Києві потрапив до переліку з 25 пам’яток світу, які потребують збереження. Завдяки цьому пам’ятку відреставрують.