У Національному заповіднику «Софія Київська» відкрилась виставка «Славу примножувати справами. Гетьман Кирило Розумовський» з нагоди 275-ї річниці з дня обрання Кирила Розумовського гетьманом.
В експозиції представлено 37 унікальних експонатів з фондових зібрань заповідників «Софія Київська», «Гетьманська столиця», «Чернігів стародавній».
Уперше на виставці експонується портрет гетьмана Кирила Розумовського, виконаний Наталією Павлусенко у 2024 р.
Особливу цінність має Універсал гетьмана від 9 жовтня 1763 р. з його власноручним підписом та печаткою Війська Запорізького.
Виставка розкриває й історію могили гетьмана. Воскресенська церква – усипальниця Кирила Розумовського, який виявив волю бути похованим саме в гетьманському Батурині, представлена світлинами, на яких зафіксовано інтер’єр церкви та надгробний пам’ятник гетьману до його руйнації в 1927 р.
Епітафія гетьмана – унікальний експонат, який є одним із шести збережених фрагментів надгробного пам’ятника, авторства Івана Мартоса 1805 року. Нині це єдині у музейному фонді України фрагменти надгробного пам’ятника гетьмана.
Історію палацу гетьмана в Батурині – єдиного збереженого на сьогодні гетьманського палацу (зведений за проєктом відомого європейського архітектора Чарльза Камерона в 1799 – 1803 рр.), розкривають світлини Каміла Розумовського (онука Гетьмана), початку ХХ ст., які подаровані Грегором Розумовським у 2024 р. та макет «Палац Розумовського в Батурині» виконаний у 1952 р.
До слова, в опереті 28 та 29 березня покажуть прем’єру вистави, вперше поставленої в Україні.