Першу в Україні терапевтичну спільноту створили на базі Державної установи «Стрижавська виправна колонія (№ 81)» на Вінниччині та планують поширювати в інші регіони.
Як розповідають у Міністерстві юстиції, створення терапевтичної спільноти (ТС) вважають дуже важливим кроком на шляху до ефективної реабілітації людей з розладами, пов’язаними із вживанням психоактивних речовин (ПАР):
У розвитку комплексної системи лікування розладів, пов’язаних із вживанням ПАР у місцях позбавлення волі допомагає проєкт DECOPRIS і група Помпіду. Таким чином сподіваються покращити охоплення, якість та ефективність уже наявних програм.
Історія терапевтичних спільнот у світі має свою еволюцію ще з середини 20-го століття і почалася у в’язницях США. Наразі питання створення ТС у пенітенціарних установах є надзвичайно актуальним. Зокрема, і в Україні триває процес пошуку моделі запровадження таких спільнот у відповідних національних установах.
Зазначається, що нині в системі пенітенціарних установ України є доступ до замісної підтримувальної терапії, програм обміну шприців, інших послуг, що зменшують шкоду від такої залежності. Програми доповнюють послуги з профілактики лікування ВІЛ та туберкульозу, з реінтеграції осіб у місцях неволі, які вживають ПАР.