Збройна агресія Росії проти України, тимчасова окупація територій, невизначеність, виїзд частини населення за кордон стали причиною демографічної кризи. Вона полягає в значному зниженні народжуваності, підвищенні смертності та зниженні середньої тривалості життя.
Про це у коментарі ТСН.ua розповів заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ Олександр Гладун.
Демограф зауважив, що перед пандемією коронавірусу тривалість життя чоловіків в Україні була біля 67 років, а у жінок на 10 років більше — 77.
«Дуже суттєво, десь роки на два, тривалість життя українців знизилася у 2021 році. Тоді коронавірус вийшов на друге місце, після серцево-судинних захворювань, як причина смертності. Того року в Україні від коронавірусу померло людей більше, ніж від онкологічних захворювань», — пояснив Гладун.
Демограф зазначив, що зараз, під час війни складно оцінити та порахувати тривалість життя українців. Але можна сказати, що тривалість життя точно зменшилася на декілька років. У жінок це зниження менше, а у чоловіків — років на 5, вони гинуть на фронті. Гладун пояснив, що для того щоб нормально визначити цей показник, треба знати статево-вікову структуру померлих, якої зараз науковці достеменно не знають.
Варто додати, що згідно з проєктом Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року, середня тривалість життя в нашій країні відчутно скоротилася в попередні роки. У документі наведено порівняння середньої тривалості життя українців у 2020 та 2023 роках. Згідно з експертною оцінкою:
- середня тривалість життя жінок в Україні скоротилася із 76,2 року до 70,9 року.
- середня тривалість життя чоловіків в Україні за цей період знизилася із 66,4 року до 57,3 року;
Відомо, з квітня оновлено перелік лікарських засобів у “Доступних ліках”.