Ще кілька тижнів тому 11-річна Ася із Запоріжжя займалася дзюдо, малювала і просто була щасливою дитиною. Але грип не оминув її, та за п’ять днів хвороби усе змінилося – її легені відмовили працювати. Єдиним шансом на порятунок дівчинки була медевакуація до столиці.
Історію порятунку дівчинки розповіли в “Охматдиті”.
Батьки звернулися до Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні, але стан дівчинки швидко погіршувався: попри всі зусилля легені відмовляли. Єдиним шансом на порятунок була «зовнішня легеня» – методика екстракорпоральної мембранної оксигенації (ЕКМО) , яка працює як протез – не лікує, а дає час для відновлення.
Причина важкого стану – ускладнення пневмонії, при якому критично знижений рівень кисню в крові та високий рівень вуглекислоти. Назва офіційна – гострий респіраторний дистрес-синдром важкого ступеня. У випадках, коли весь доступний і правильно застосований арсенал методів лікування не приносить покращення, єдиний шанс – застосування ЕКМО.
Медичний директор Запорізької обласної дитячої клінічної лікарні Іван Анікін пояснив стан дитини батькам, і команда ухвалила рішення про необхідність транспортування дитини.
В мирний час варіантом вибору є медичний літак – процедура відпрацьована і зрозуміла всій команді. Але війна його унеможливила.
Медики не звикли здаватись, тож почали шукати альтернативні варіанти. Відповідь надійшла майже миттєво по ланцюжку – Центр спеціальних операцій “А” СБУ – Головне управління розвідки МО України. Підрозділ Medevac, який займається медичною евакуацією українців, в надкороткі терміни надав спеціально обладнаний вертоліт, готовий летіти в Запоріжжя.
Погана видимість через туман відтермінувала виліт, але завдяки професіоналізму пілотів та злагодженій роботі змішаної команди медиків, Ася була безпечно і швидко доправлена до Києва.
В Охматдиті застосували ЕКМО, завдяки якому медики виграли час на відновлення легенів дівчинки.
“ЕКМО – це шанс вижити там, де звичайне лікування вже не дає перспектив”, – пояснює Андрій Висоцький, завідувач ВАІТ з ЕКМО.
І цей шанс спрацював. Сьогодні Ася вже в свідомості і може дихати самостійно. Дівчинка ще лікується, але лікарі обережно сподіваються, що незабаром зможуть повністю відключити її від підтримки.
“Ця історія доводить, що навіть у найскладніші моменти, коли здається, що порятунку немає, завдяки небайдужості, професіоналізму та взаємній довірі людей із різних систем та підрозділів, можливе справжнє чудо та шанс на життя”, – підсумували у дитячій лікарні.




Читайте також: Реабілітація на лижах: як зимовий спорт допомагає пацієнтам Охматдиту
Нагадаємо, маленька пацієнтка “Охматдиту” з протезом встановила рекорд на гірськолижній трасі.