За 6 років вартість будівництва житла зросла в середньому на 200%

За обставин, що за більш як 6 років вартість будівництва житла зросла в середньому на 200%, індекс цін продажу на первинному ринку за цей період дорівнював 197%, а на вторинному – 160%. Ситуацію на ринку нерухомості проаналізували експерти Державної служби статистики України.

Ситуацію коментує Діляра Мустафаєва, керівниця аналітичного департаменту «Фінансового пульсу»:

Ціна продажу квартир зростає більш повільно, ніж собівартість будівництва. Але купівля квартири, як і раніше, потребує від громадян значних ресурсів, що сукупно дорівнюють сумі середньої зарплати за 10 років.

Тому іпотечне кредитування стає найбільш актуальним для громадян, що не мають достатніх коштів на придбання житла за повну вартість

До трійки лідерів іпотечного кредитування за обсягом кредитного портфеля входять 3 державні банки:

“Ощадбанк”, “ПриватБанк” та “Укргазбанк”. Станом на 01.11.2024 їх сукупний портфель іпотечних кредитів, виданих фізичним особам в національній валюті, склав 83% від загального обсягу портфеля всіх банків. 

До десятки лідерів за іпотекою входять також наступні банки:

“Кредобанк”, “Сенс Банк”, “Правекс Банк”, Банк “Глобус”, банк “Кредит Дніпро”, “Укрсиббанк” та “Скай Банк”.

Програма єОселя:

За даними компанії «Укрфінжитло», найбільша частка придбаного житла за програмою “єОселя” припала на вторинний ринок (67%), частка готового житла від забудовника склала 24%, а житла на стадії будівництва – 9%. Для порівняння: у 2023 році частка житла на стадії будівництва становила всього 1,8%.

Діляра Мустафаєва наголосила, що зростанню частки виданих іпотечних кредитів за програмою “єОселя” в новобудовах посприяла поступова переорієнтація держпрограми на первинний ринок житла. Зокрема було обмежено до 3 років вік житла, яке можна придбати за держпрограмою, також дія програми поширилася на придбання приватних будинків на стадії будівництва тощо.